Kaliteli ve verimi yüksek olan sertifikalı tohum kullanımı her geçen gün yaygınlaşmakta, yöre çiftçisinin vazgeçilmezi olmaya başlamıştır. Bu bağlamda Konya ilinde faaliyet gösteren özel sektör sertifikalı tohum üreten firmalara uzman personeli ile yerinde ve hızlı hizmet veren Konya Laboratuvar ve Depoculuk A.Ş safiyet ve çimlendirme analiz laboratuvarları ile tohumluk sertifikasyon analizlerini gerçekleştirmektedir. 

 

T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Hizmetleri Yetki Devri Yönetmeliği hükümlerine göre 01.08.2012 yılından itibaren Konya Laboratuvar ve Depoculuk Tarım Gıda Enerji A.Ş Buğday ve Arpa türlerinde "Laboratuvar Analizi ve Belgelendirme" konusunda Türkiye`de bir ilki gerçekleştirerek faaliyetine başlamış ve her geçen gün tohumluk sertifikasyon analiz sayılarını arttırarak devam etmektedir. 

 

Laboratuvarımız 5553 sayılı “ Tohumculuk Kanunu”na bağlı 13.01.2008 tarih ve 26755 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Tohumculuk Hizmetlerinde Yetki Devri Yönetmeliği” uyarınca; komisyon tarafından denetlenmiştir. Genel Müdürlük tarafından 20.03.2019 tarih ve E.3303232 sayılı Olur’ları gereğince; Konya ili sınırları içerisinde tohum üreticileri tarafından üretilen Aspir, Ayçiçeği, Fasulye, Mercimek, Nohut, Mısır ve Yulaf tohumluklarının Laboratuvar analizleri ve belgelendirilmeleri konusunda 3(üç) yıl süre ile yetki devrinin yapılması uygun bulunmuştur.